Dziewczyny z Syberii

Opublikowano: 02-10-2015


Najciekawsze historie pisze samo życie, dlatego bardzo lubię czytać książki oparte na autentycznych faktach. Szczególnie interesują mnie wspomnienia, niezwykłe historie zwykłych ludzi uwikłanych w dzieje historii.

Ostatnio trafiłam na nową serię wspomnień „Prawdziwe historie”. Pierwsza książka jaką przeczytałam z tego cyklu to „Dziewczyny z Syberii”. Są to relacje kobiet, które podczas II wojny światowej znalazły się na zesłaniu na Syberii. Na pozór każda z tych historii zaczyna się podobnie… młoda dziewczyna z inteligenckiego domu, niedoświadczona, pełna wiary w człowieka, zostaje nagle wyrwana ze swojego świata na poniewierkę, staje przed murem nienawiści, barbarzyństwa i okrucieństwa okupanta. Los rzuca je do kołchozów, kopalń, trafiają do więzień NKWD i do łagrów. I, o dziwo, te wydawało by się, kruche młode istoty znajdują w sobie wolę walki, pokonują słabości i z determinacją walczą o każdy dzień. Koszmar który przeżywają powoduje, że bardzo szybko stają się dorosłe. Śledziłam z podziwem ich zmagania z głodem, chorobami, pracą ponad ludzkie siły, śmiercią najbliższych i z największym wrogiem, okupantem, jego arogancją i głupotą. Upokarzane, bite i głodzone nigdy się nie poddały i zwyciężyły.
Z dużym zainteresowaniem czytałam kolejne wspomnienia, bo każde z nich było inne, ciekawe, niepowtarzalne. Bardzo spodobały mi się te relacje również dlatego, że pozbawione są patosu. Język, którym byłe sybiraczki opisują swoje przeżycia jest prosty i rzeczowy. Autorki wspomnień nie uważają się za bohaterki, nie zdają sobie sprawy ze swojego heroizmu,a przecież nie tylko ci, co walczyli z bronią w ręku zasługują na miano bohatera i pamięć potomnych.

„Dziewczyny z Syberii” to nie tylko powtórka z historii, to fascynujące studium losu człowieka, przeznaczenia, z którym podejmuje się walkę i zwycięża. Determinacja i wiara sprawiają, że człowiek w ekstremalnych warunkach jest w stanie pokonać ograniczenia wynikające ze słabości ciała i wyjść zwycięsko z największych opresji.

Każdy, kto lubi literaturę faktu, powinien przeczytać te wspomnienia, a ci, którzy po raz pierwszy sięgną po ten typ książki, staną się jej gorącymi zwolennikami.