Łebki od szpilki

Opublikowano: 02-10-2015


Cierpienia jest pełno na świecie. Może ono dotknąć każdego z nas. W jednej chwili wszystko może odwrócić się w drugą stronę: szczęście w nieszczęście, zdrowie w chorobę. Człowiekiem, który poznał do głębi cierpienie był Hiob, znana wszystkim biblijna postać. Pomimo tego, że jego życie stało się udręką, nie poddał się rozpaczy i z wiarą przeżywał każdy kolejny dzień.

Skojarzenie z Hiobem nasunęło mi się gdy tylko zaczęłam czytać książkę Agnieszki Szpili „Łebki od szpilki”. Książka ta jest retrospekcją przeżyć matki, samotnie wychowującej nieuleczalnie chore bliźniaczki, jest wadzeniem się z Bogiem, Opatrznością, Przeznaczeniem.

Los poddaje młodą kobietę największej próbie, zostaje matką dwójki niepełnosprawnych dzieci z poważnymi chorobami neurologicznymi. Jej partner opuścił ją, została sama i każdego dnia walczy o zdrowie córek. Jest dla nich wsparciem i ostoją, wczuwa się w stan dziewczynek, uczy się oglądać świat ich oczami i tworzy ścieżki porozumienia. Chwilami marzy o zwykłym, nudnym życiu jak o wybawieniu. Czasami przestaje dostrzegać sen istnienia, walczy z tym i zwycięża, wtedy z powrotem czuje w sobie ogromną chęć życia. Uczy się pokonywać swoje demony, pozwala sobie na smutek, ale nigdy się nie poddaje. Znajduje w sobie siłę i pomimo trudności krzyczy w niebo „kocham cię życie”. Jak sama mówi, należy do tego „ciemniejszego świata”, który, „emanuje prawdą istnienia”. Skąd czerpie tę siłę? Tak jak Hiob nauczyła się rozumieć sen cierpienia, i jak Hiob kłóci się z Bogiem i jak on ufa że Bóg wierzy w nas, więc nie można Go zawieść.

Autorka formułuje szereg prawd uniwersalnych, przemawia przez nią mądrość życiowa, mądrość którą ukształtowało cierpienie i potężna wiara w życie. Wartością absolutną jest miłość która spaja świat, jest jego fundamentem.
Prawdy zawarte w tej książce są kwintesencją macierzyństwa i człowieczeństwa, są ponadczasowe i niezmienne.

Zaimponowała mi Agnieszka Szpila. Chciałam poznać ją bliżej. Sięgnęłam do niezawodnego neta i znalazłam tam pogodną, zadbaną, silną kobietę, która wie co jest ważne w życiu. Udało mi się nawet odkryć kim jest tajemniczy tatuś bliźniaczek pan P. Będę śledziła dalszą jej twórczość , bo ta pisarka ma wiele do powiedzenia i warto tego wysłuchać.