Sto lat Lenni i Margot

Opublikowano: 25-08-2021


„Zarówno życie, jak i umieranie są całkowitymi tajemnicami i nie można zgłębić żadnej z nich, dopóki nie doświadczy się obydwu.” (str. 22)

Lenni Petersson to nastolatka. Bardzo dużo czasu spędza a szpitalu Princess Royal w Glasgow. Jako pacjentka oddziału May.
Podobnie jak Margot Macrae. Razem mają sto lat. Dzielą się opowieściami że swojego życia. W Różanym Pokoju malują. Pomysł: jeden obraz i wspomnienia na każdy rok. Razem: sto.
Lenni dodatkowo notuje wszystko.
Młoda dziewczyna przyjaźni się też z ojcem Arthurem i z rudowłosą Nową Pielęgniarką. Jest to jednak relacja innego rodzaju niż z Margot.

Pozornie niewiele się w tej książce dzieje. Ale dzięki opowiadaniom bohaterek przenosimy się w różne miejsca o różnych porach i w różnych latach. Poznajemy historie i wydarzenia znaczące w ich życiu. Przyjemne i niemiłe. Czasem tragiczne. Zawsze natomiast ważne i znaczące

Szybko się czyta. Dobrze napisana. Rozdziały mają różną długość. Przeplatają się nieco chaotycznie te z przeszłości z tymi bieżącymi. To jednak nie przeszkadza.

Wszechobecna jest atmosfera oczekiwania…Na to, co nieuniknione…
M