W sercu wroga

Opublikowano: 17-06-2022


Akcja książki rozgrywa się podczas II wojny światowej w Prusach Wschodnich. Amalia Heyn jest żoną Johanna, który walczy na wojnie. Mieszka z córeczką i z teściami. Jest pod ciągłą kontrolą, szczególnie teścia. Jej rodzice mieszkają niedaleko. Wszyscy pracują w gospodarstwach i „zatrudniają” cudzoziemców, często Polaków.
Mazurzy i Polacy to wrogowie. Mazurzy i Niemcy jakoś współfunkcjonują, ale ci pierwsi zawsze są tymi gorszymi.
Nie jest łatwo. Nikomu.
Do gospodarstwa Heynów trafia robotnik, Piotr. Kim był wcześniej? Jak się tu znalazł?
Amalia pomaga mu jak może. Musi się bardzo pilnować. Często ryzykuje. Dowiaduje się też okropnych rzeczy o swoim teściu. A nie tylko on jest niebezpieczny. Wachmeister Mohl jest gorszy. Nie tylko z racji pełnionej funkcji, ale też zainteresowania osobą bohaterki.

W rozmowach Amalia i Piotr, wspólnie dochodzą do tych samych wniosków dotyczących ich sytuacji. Oboje żyją pod bezwzględnym panowaniem nazistów, chociaż pozornie jest inaczej.
Niby wolni a niewolnicy…systemu.

Z czasem sytuacja się zmienia. Politycznie, teoretycznie na gorsze, bo Niemcy przegrywają wojnę. Uczuciowo na lepsze, bo bohaterowie lubią się wzajemnie coraz bardziej.

Dzięki takim opowieściom jak ta, sporo się dowiedziałam o historii. Tu akurat jednego z regionów, jakim są Mazury. I ta wiedza pozostanie w mojej pamięci.
Bardzo ciekawie napisana powieść historyczno- obyczajowa. Świetne pióro autorki sprawia, że dobrze się czyta. Mądra bohaterka o dobrym sercu to kolejny atut.
A między wierszami przestroga…co może się wydarzyć, gdy…

O tym, jak potoczą się dalsze losy bohaterów przeczytam za jakiś czas. M