Wybór Charlotty

Opublikowano: 13-10-2021


Książka „Wybór Charlotty” Agnieszki Olejnik jest wzorowana na klasycznym XIX-wiecznym romansie angielskim. Wraz z tytułową bohaterką przenosimy się w klimatyczne, zamierzchłe czasy, kiedy to panie brylowały na salonach. Nosiły piękne suknie i karneciki,w których zapisywały kolejnych kandydatów do tańca na olśniewających przepychem balach. Niestety, był to również czas, kiedy kobiety nie miały prawa głosu nawet w tak osobistej sprawie jak wybór męża. To rodzina, a szczególnie męska jej część, decydowała o przyszłości tzw. panien na wydaniu.
Los dziewczyn, które nie znalazły męża był nie do pozazdroszczenia, ponieważ automatycznie były spychane na margines społeczeństwa. Z trudem tolerowane w towarzystwie, bez środków do życia, przygarniane z łaski przez bliższy lub dalszych krewnych, były nikim. Dlatego też każda panienka wiedziała, że głównym jej zadaniem w życiu jest jak najlepiej wyjść za mąż i wokół tego problemu obracał się jej cały świat. Oczywiście, tak jak w każdej epoce, młode dziewczyny marzyły również o wielkiej miłości. Najczęściej jednak życie rewidowało te marzenia,to posag i pozycja społeczna decydowały o planach matrymonialnych kandydatek na żony.

Główna bohaterka nie ma posagu ani wielkich koneksji, więc przyszłość swą widzi w jak najczarniejszych barwach. Jednak, wbrew rozsądkowi, naiwnie wierzy, że miłość jest w stanie pokonać wszelkie bariery konwenansów. Zakochuje się w przystojnym młodzieńcu, który wydaje się odwzajemniać jej uczucia. Przychodzi jednak rozczarowanie, kiedy jej wybranek żeni się z posażną, ale nudną i brzydką panną, a jej proponuje rolę kochanki. Zawiedzione uczucie sprawia, że Charlotta staje się rozsądna i pragmatyczna. Zmienia się z niedojrzałej spragnionej uczucia dziewczyny w przedsiębiorczą kobietę. Postanawia sama wybrać sobie męża, kierując się rozsądkiem a nie sercem. Pewna siebie, niepokorna i sprytna decyduje się na ten krok wbrew obowiązującym zasadom. Nie brakuje jej odwagi aby pierwszej zaproponować mężczyźnie małżeństwo oparte na wzajemnym szacunku, bez miłości.
Jak potoczą się losy tej nietuzinkowe bohaterki, przekonacie się czytając sympatyczną opowieść o potędze miłości i o tym jak krętymi ścieżkami wiedzie los ku szczęściu.
Fabuła jest bardzo prosta, zrozumienie jej nie wymaga najmniejszego wysiłku. Postacie sympatyczne, mało skomplikowane. Niewątpliwie, jest to książka przy której można się w pełni zrelaksować. D